Mrkva je iznimno bogata betakarotenom te ima najsnaznije djelovanje na zdravlje ociju. Uz nju, trebalo bi u prehranu ukljuciti brokulu i prokulice. Hrana bogata antioksidansima, betakarotenom, vitaminima C i E, luteinom, zeaksantinom, cinkom i omega-3 kiselinama pomaze ocuvanju zdravlja ociju, pokazalo je istrazivanje americkog Nacionalnog ocnog centra.
Prema njihovim rezultatima, prvo mjesto zauzele su mrkve. Slijede ih brokula, prokulice i paprika, losos i sardine, purece meso, paprika i slatki krompir.
Obozavatelji zelenog povrca imaju za 57 posto smanjen rizik od starackog sljepila u odnosu na one koji zeleno povrce ne vole.
Tek posljednjih desetak godina otkriveno je i da zuta boja zelenog lisnatog povr}a i kukuruza ima povoljno djelovanje na vid. Za dobijanje odgovarajuce dnevne kolicine luteina bolje je kuhano nego sirovo povrce. Nakon kuhanja lutein postaje organizmu lakse „dohvatljiv“. Dvije prirodne zuto-narandjaste boje, lutein i zeaksantin, nalaze se u gradji mreznjace oka, ali lutein je od presudne vaznosti za prevenciju oboljenja koje je poznato kao makularna degeneracija. Lutein djeluje kao filter Suncevog svjetla, apsorbirajuci opasne UV zrake.
Ako je neki vitamin zaista napravio „cuda“, onda je to upravo vitamin A ili retinol. Ko se hrani raznovrsnim namirnicama bogatim provitaminom betakarotenom, u pravilu nema deficit vitamina A, ali kad ga nema, najbolji izvor su jetra, ulje bakalara, mlijeko.
Dakle, ocima ne smije nedostajati vitamina
Naglasio si da mrkva mora biti kuhana.
Da, to je jedini vitamin koji se može iskoristiti samo kuhanjem,
Šteta za raznovrsne salate gde se mrkva koristi, ali odlično za juhe:)