http://www.jutarnji.hr/gdje-je-klub-kojeg-se-hajduk-bojao/722099/
Objavljeno: 17.04.2010
Gdje je klub kojeg se Hajduk bojao
Tužna priča o nogometnoj propasti u Mostaru tema je dokumentarca ‘Mostar United’ koji je snimila Claudia Tosi
Sedamdesetih godina ja sam bio još klinac, bio sam nogometni fanatik i – naravno – zadrti hajdukovac. U to vrijeme Hajduk je bio jači nego ikad, bio je moćni i podmazani stroj, istočni Ajax. Ali – današnji hajdukovci – skloni mitologiziraju te ere – često pogrešno misle da su se “bebe” Tomislava Ivića tih sedamdesetih prošetavale kroz jugoligu. U to vrijeme to nije išlo tako. U tadašnjoj ligi i najjače su ekipe u autobusu pjevale ako bi na gostovanju iščupale bod, a liga je bila puna onoga što se zvalo “vruća gostovanja”. Puno ih je bilo, no ni jedno od njih nije za Hajduk bilo tako vruće kao ono susjedsko, u Mostaru.
Tadašnji Mostar imao je prokleto jaku ekipu kojoj su kičmu činila tri reprezentativca: vratar Enver Marić, centarfor Duško Bajević i plejmejker Franjo Vladić. “BMW” su ih zvali, bili su idoli stajanja i tribine, miljenici grada i medija. Nad cijelom pričom o legendarnom trojcu lebdjela je, međutim, i jedna nikad izricana, ali svima znana činjenica: Marić je bio Musliman, Bajević Srbin, a Vladić Hrvat.
U taj i takav Mostar dolazio je sedamdesetih nikad moćniji Hajduk, i ne jednom odlazio iz njega probušen kao bačva. Jer, mostarski je nogomet tada imao sve: jaku ekipu, stadion koji je bio kao južnjačko grotlo i klub iza kojeg je fanatično stajao čitav grad. Taj se klub zvao Velež, a Mostarci su mu tepali “rođeni”.
Došlo su devedesete, i u istočnoj Europi od Rige do Soluna počelo je izmišljanje kojekakvih tradicija. Bilo je to doba kurzivne ćirilice, orlova, pletera i brončanih poprsja, rušili su se i zidali spomenici, mijenjala imena gradova i ulica. U toj općoj pomami za pasatističkim kičem i mostarski Hrvati su odlučili pronaći klub koji će biti “još ljepši i stariji” od precrvenog Veleža. Pronašli su ga u HŠK Zrinjskom, prijeratnom niželigaškom klubu od kojeg su preuzeli historicističko ime, retro dres s dijagonalnom rigom, pa su k tomu, kao da sve ovo nije dosta, još sami sebi nadjenuli preuzetni nadimak “plemići”. Kao sin forskih pučana i zemljak Matije Ivanića, nisam nikad sasvim razumio što to ima dobro i pozitivno u plemićima – ali, štošta ja nisam razumio u ta doba kad su se izmišljale i podgrijavale “tradicije” – pa, eto, nisam ni to.