Zemlja kao na dlanu

 

http://www.novasloboda.ba/clanak/citaj/11343/lijepi-pogledi-foto-zemlja-kao-na-dlanu

Stajati kraj prozora i posmatrati snijeg kako pada, o tome mašta dobar dio ljudi u ove pretpraznične i praznične dane. Ali još ljepše može biti, ako se zemljina kugla posmatra iz svemirske stanice, sa visine od 3.500 kilometara, i nadzvučnom brzinom prelazi preko kontinenata i okeana.Preko talijanske čizme, preko plodne doline Nila ili preko jedne od brojnih svjetskih metropola, i sve to još dok sunce zalazi, posmatrati kako blješte brojni gradovi i skoro čitavi krajevi. Sa te visine orjentacija nije baš uvjek najjednostavnija, jer posmatrano sa svemirske stanice, sve na zemaljskoj kugli stoji naglavačke.

Svemirska stanica je još od februara ove godine opremljena jedno kuglom za posmatranje. Kroz njezinih šest ugradjenih prozora, prečnika 80 centimetara, i jednim panoramskim prozorom u sredini, u prvom redu trebaju da budu nadgledani radovi koje izvode astronauti, i kako bi se sa njima održavao vidni kontakt prilikom njihovih radova. A pored toga, zašto ne uživati i u pogledu na majku Zemlju. Prilikom toga žaluzine na prozorima sa vanjske strane često bivaju zatvarane, kako bi se izbjegli udari meteorita i kako bi se prozori zaštitili od ogrebotina.

Za astronaute posao se obavlja bukvalno u letu, jer obrtna stanica okruži oko zemlje za sat i pol vremena. U istom ritmu za posadu svemirske stanice smjenjuju se “dani” i“noći”.

Sa zemaljske “Earth Siences and Image Analysis Laboratory”, svemirskog centra Johnson, koji je u sastavu Nase, svi fotosi, koje su astronauti tokom vremenna napravili, ponudjeni su na internetu na stranici: http://eol.jsc.nasa.gov/sseop/mrf.htm .

Do 21. decembra bilo ih je ukupno 1,041.593, od čega 570.581 sa same stanice i 310.780 sa pratećih letova oko stanice.

Svi fotosi prikazani ovdje nastali su tokom ove godine.

          svjetla Houstona u Texasu I New Orleans in Louisiani i sjeverna obala Golfskog zaliva u Mexiku.

          Uživanje u neobicnom pogledu, astronautkinja Tracy Caldwell Dyson

          Srednja Evropa, zemlje izgledaju kao da su naopako okrenute

          Talijanska čizma, u pozadini su svjetla na dalmatinskoj obali i tama na Balkanu

          Italija sa sjevera, lijevo su Istra i dalmatinski otoci

          Nil je Egipat, a Egipat je Nil, plodna dolina Nila privlači ogroman broj ljudi

          New York ne miruje ni dan ni noć, tu je vrijeme izgubilo na značenju

 

Komentariši