Pogled u budućnost – Kako će izgledati svijet 2050. godine

http://www.novasloboda.ba/clanak/citaj/12250/pogled-u-buducnost-kako-ce-izgledati-svijet-2050-godine

Kako će izgledati svijet 2050. godine

 

Svjetska organizacija za zaštitu čovjekove okoline WWF (World Wide Fund for Nature) objavila je ovih dana naučnu studiju sa pogledom kako će izgledati svijet 2050. godine. Studija je odmah po pojavljivanju izazvala veliko interesovanje i otvorila žučnu debatu o onome o čemu govori.  U pogledu zaštite okoline predviđa se da će se štetne emisije u atmosferu smanjiti za čitavih 95 procenata.

 

Šta nam nudi jedan ovakav pogled u budućnost. Da li će se živjeti bez automobila, da li ćemo živjeti u manjim stanovima. Šta će se i gdje će se raditi?

Studija ne predviđa nikakav povratak u srednji vijek. Međutim sigurno je da će se naša svakodnevnica revolucionizirati. Broj automobila se neće mnogo povećati, kao i udio auta, aviona i vozova u svakodnevnom saobraćaju. Trendovi, kao što su globalizirung, mobilnost će se probijati naprijed. Ljudi će putovati svijetom duplo više nego sada. Stanovi će biti prije veći nego manji, ali potrošnja energije će se lagano smanjivati. Osnove svakodnevnice će doživjeti velike promjene. Automobili će biti na električni pogon, avioni će letjeti pogonjeni bio-gorivom, a kuće i stanovi će biti tako dobro izolovani i dihtovani, da će grijanje biti skoro nepotrebno. Pametni električni uređaji u domaćinstvu trošiće samo jedan dio sadašnje količine energije. Poljoprivreda če doživjeti velike promjene. Samo će industrija i štetne emisije gasova ostati i dalje. Štetni gasovi će morati biti obuhvaćeni i lagerovani u duboke podzemne bunkere.

 

WWF predlaže globalni scenario za dobijanje energije iz obnovljivih izvora do 2050. godine

 

Energija budućnosti mora biti čista, sigurna i isplativa. Ovaj izvještaj Svjetske organizacija za zaštitu čovjekove okoline pokazuje da ovakva vizija nije nikakva utopija. Scenario Ecofysa, Internacionalnog savjetnika za energiju iz obnovljivih izvora, energetsku  efikasnost i zaštitu klime, zajedno sa Ofisom Metropoliten arhitektura pokazuje da će svjetske potrebe energije do 2050. godine biti podmirivane isključivo iz obnovljivih izvora energije. Posebnu ulogu do tada će imati mjere štednje i efikasno korištenje energije. Već sada se u oblasti stanovanja, saobraćaja i u industriji kriju značajne rezerve energije koje je moguće uštedjeti, a ne rasipati. Scenario polazi od pretpostavke da će do polovine ovoga vijeka usprkos porastu broja stanovnika, potreba za energijom opasti za cijelih 15 procenata. Takozvane inteligentne mreže će moći fleksibilnije reagovati na raspred ponude i potrebe energije, što je za energiju budućnosti od velikog značaja.

Izvještaj također pokazuje da će se svjetske potrebe za energijom preorjentisati isključivo na izvore obnovljive energije. Do 2050. godine moraće prestati proizvodnja energije u elektranama na ugalj i fosilna goriva. Isto tako će se sve oblasti privrede morati preorjentisati na novi vid energije. Da bi se obezbjedila energetska sigurnost i da bi se troškovi držali u sagledljivim okvirima, moraće se vrlo brzo krenuti sa promjenama. Jedino na taj način bi se moglo postići da se emisija štetnih gasova snizi za čitavih 80 procenata u svijetu, ili čak za 95 procenata, koliko predviđa Njemačka po njenom programu. A to bi onda značilo da će se doći korak bliže ka postavljeom cilju, snižavanja globalne temperature za 2 stepena. Da bi se svijet obezbjedio sa čistom i isplativom energijom moraće se uložiti ogromni napori, kaže se dalje i izvještaju WWF-a. Ovaj zadatak je usporediv sa scenariom hvatanja u koštac sa svjetskom financijskom krizom, ali će rezultat i dobitak postignut ovim zadatkom biti mnogostruko značajniji. Scenario predviđa da se do 2040. godine iznos investicionih ulaganja u oblast  energetike izjednači sa iznosom uštede na troškovima za energiju i na efikasnijem korištenju energije. Do 2050. godine iznos uštede bi trebao prevagnuti cifru od čitavih bilion US dolara.

Energetski izvještaj pokazuje da postoji dovoljno alternativa za ugalj, gas, uran, i naftu. Pustošenje plante pod motom obezbjeđenja energije morati će biti obustavljeno. Potrebna rješenja već se nalaze na stolu i svijet će se mora usaglasiti sa njima i krenuti ovim putem. Prestanak korištenja fosilnih izvora energije je ključ za bolji način i uslove života.

Na prvi pogled sve izgleda kao jedna lagodna dječija igra. A u suštini to bi prije trebao trebao biti jedan siloviti marš, nego jedna ugodna šetnja. Sanacija zgrada, izgradnja nove infrastrukture u saobraćaju, elektrane na vjetar i sunce, umjesto termoelektrana na fosilna goriva. Sve ovo koštaće silne milijarde. Postavlja se opravdano pitanje. Otkud tolika sredstva?

Stručnjaci iz WWF ne vide problem u tome. Njihovi scenariji baziraju se na inovativnim tehnikama, koji djelimično već i sada postoje. A naredna decenije u Evropi bi trebala da bude decenija nadogradnje u sektorima saobraćaja, poljoprivrede, energije i u oblasti sanacije objekata. Financiranje ovakvih projekata moraće promjeniti razmišljanje o brzom profitu u ovim oblastima. U oblasti energetike rokovi otplate investicija se već sada računaju na 20 do 40 godina. U financijskom svijetu ovakve računice su danas tabu tema. A to je upravo i dovelo do stanja, koje nikako ne rješava današnje probleme, posebno u oblasti zaštite od štetnih emisija ugljen dioksida. U tome pogledu evropske zemlje moraju donijeti pozitivne zakone u oblasti klimatske zaštite, po ugledu na britanski zakon. Britanci su naime još 2008. godine donijeli svoj Zakon o promjenama u zaštiti klime, koji zahtjeva jednu vidljivu i uspješnu kontrolu provođenja mjera klimatske zaštite, kako u industriji tako i u društvu uopšte. Ovim zakonima predviđa se formiranje jedne visokorangirane i neovisne komisija za zaštitu od klimatskih promjena, koja bi istovremeno nadzirala ciljeve u oblasti klimatske zaštite i istovremeno bila savjetnik vladama u ovoj oblasti.

U tome pogledu vrlo bitno je zainteresirati investitore, koji bi u ovakve projekte već sada počeli investirati, a istovremeno sagledavajući sve rizike neulaganja u promjene. Već sada mora biti jasno šta će se dašavati, u kakvu opasnost može doći cjelokupna čovječanstvo, ako sve ostane po starom. Sadašnja prednost evropskih proizvođača sa etiketom «green technik» je u opasnosti, i mora se činiti još više napora da bi se ostalo u igri u narednim decenijama. Zemlje, kao što je Kina, već sada investiraju u «green» tehnologije i samim tim provode jednu vrlo agrsivnu industrijsku politiku. Kina će samo u narednih deset godina udesetorostručiti kapacite elektrana na vjetar. Na taj način sama Kina će proizvoditi više električne energije na vjetar, nego sve evropske zemlje zajedno.

Evropa će morati vrlo brzo promjeniti mišljenje da su ovakve promjene preskupe. Jer ko se sada suprostavlja promjenama, vrlo brzo će na svjetskom tržištu biti pregažen.

 

 

Komentariši