Na putu ka normalnom gradu Mostaru
Ustavne promjene Statuta, građani Mostara, kao legalisti, trebaju prihvatiti i realizovati, uz potrebne korekcije u nametnutom Statutu, u duhu građanskih potreba i želja.
Istina je, da je idejom nametnutog Statuta Visoki predstavnik imao želju i namjeru, građanima grada ostvariti, prije svega, jedan jedinstven, administrativno i pravno, funkcionalan grad. Međutim, činjenice sa brojnim i konkretnim argumentima, ukazuju da zaista postoji „jedinstveno“ podijeljen grad u mnogim društvenim djelatnostima i institucijama, na nivou grada ima dvojih i zaostalih rješenja podjeljenosti i funkcionisanju istih.
Građani Mostara žele i hoće istinski jedinstveni i normalan grad Mostar, bez ikakvih podjela. Zato se i nameću neke nužne korekcije u Statutu grada, posebno u domenu izbornoga sistema.
U cilju ravnopravnosti, ali istinske a ne deklerativne, potrebno je obezbijediti ovim promjenama da Gradsko vijeće grada Mostara, kako bi bilo i efikasno, racionalno, multietničko i jedinstveno, da u svome sastavu ima isti broj vijećnika sva tri konstitutivna naroda, bez ikakvih minimalnih ili maksimalnih kvota. Isto tako, i predstavnici ostalih naroda moraju biti zastupljeni.
Potrebno je obavezno uvesti princip rotacije na funkciju gradonačelnika i predsjednika Gradskoga vijeća, tako da zaista budu ravnopravno zastupljeni svi narodi grada Mostara.
Dakle, kao građanin ovoga grada, srpske nacionalnosti, bivši vijećnik Gradskoga vijeća u dva saziva, kao predsjednik i podpredsjednik Gradskoga vijeća u vrijeme rada na Statutu i njegovom nametnutom rješenju, kao privrednik i društveno-politički radnik, a sada kao penzioner, na osnovu iskustava i neposrednih saznanja, kao i životnih rješenja za ovaj grad, nudim ova rješenja i sugestije mjerodavnim institucijama i legalnim predstavnicima vlasti, prije svih ovih u gradu Mostaru.
U cilju ovih izmjena i dopuna, predlažem sljedeće veoma prihvatljivo rješenje i to izmijeniti sljedeće članove Statuta:
Čl.16 – Zastupljenost u Gradskom vijeću
1. Gradsko vijeće grada Mostara ima ukupno 33 vijećnika.
2. Gradskom vijeću grada Mostara ima po 10 predstavnika svakoga konstitutivnoga naroda tj. Bošnjaka, Hrvata i Srba, te tri ( 3 ) predstavnika i to (1) jedan Rom, ( 1) Jevrej i ( 1) iz reda ostalih.
Čl. 17 – Raspodjela mandata
1. U svakom gradskom području, a ukupno ih je (6) šest, se biraju po jedan vijećnik iz svakoga naroda (3) vijećnika, tj. 18 vijećnika. Preostalih ( 15 ) vijećnika se bira na području Grada kao jedne izborne jedinice (u daljem tekstu: Gradska lista).
2. Po četiri (4) kandidata iz reda svakog konstitutivnog naroda i po jedan kandidat iz reda Roma, Jevreja i Ostalih.
3. Raspodjela mandata u Gradskom vijeću se vrši u skladu sa Izbornim zakonom Bosne i Hercegovine.
ČL. 44 – Izbor gradonačelnika u Gradskom vijeću po principu rotacije, što znači po mandantnom periodu bira se iz reda drugih naroda.
Isto tako, princip rotacije treba da važi i za oredsjednika Gradskoga vijeća.
Mr Milan Jovičić