Visokom predstavniku u BIH g-din Valentinu Inzku
Uvaženi gospodine Inzko,
Potpuno zabrinuti posljednjim dešavanjima u Gradu Mostaru kao i nizom pravnih, političkih a potom i međunarodnih poteza koji su ovaj grad stavili u potpuni „pravni i politički vakum“, i što je još izvjesnije doveli najbrojniji narod prema posljednjem popisu stanovništva iz 1991. godine, na prag „majorizacije“ i „neravnopravnosti“, kao i zabrinuti ukupnom situacijom, koja ne ide u pravcu demokratske ravnopravnosti i poštivanja osnovnih ljudskih prava, daje nam za pravo da se obratimo upravo Vama.
Nije slučajno, da se ovo pismo upućuje upravo Vama, instituciji koja je prije osam godina i nametnula Statut Grada Mostara, i koja je trebala obezbjediti njegovu implementaciju, ali nažalost ona nije provedena, i instituciji koja jeste (odnosno, bi trebala biti) jedini tumač Statuta kojim je obezbjeđena ravnopravnost svih njegovih naroda i građana i koja ne dozvoljava dominaciju niti majorizaciju ni jednog naroda nad drugim. Međutim, veoma zabrinjava činjenica, uz svo uvažavanje pravnih institucija u BiH čije odluke treba poštovati, da ste Vi uopće i dozvolili da se ocijenjuje ustavnost samo pojedinih segmenta Statuta i time naruši njegov smisao integracije, uopće.
Pogotovo što je, složit ćete se, potpuno nepoznato pravnoj praksi da se ocijenjuje ustavnost zakona i akata koje nameće visoki predstavnik u ovoj zemlji (jer su isti rezultat nemogućnosti bh.političara da iznađu rješenje u skladu sa demokratskim principima i ustavom zagarantiranim pravima). Stoga, ovakva situacija otvara mnoga pitanja, kao što su: može li se očekivati da Ustavni sud ocijenjuje ustavnost i ostalih pravnih akata (zakona, odluka i sl.) koje je nametnuo visoki predstvanik.
Očukujući da će međunarodna zajednica konačno povući konkretne poteze kojim će obezbjediti implementaciju Statuta i integraciju grada, pa i pod cijenu nametanja supervizije, što i nije najsretnije, ali u ovakvom gradu, koji ne slučajno i u Vašingtonskom i Deytonskom sporazumu ima poseban status, možda i jedino pravo i pravno rješenje, moramo kazati da smo veoma zabrinuti i razočarani Vašim izjavama, datim posljednjih dana u medijima. Izjavama kojim se otvoreno svrstavate na stranu političke opcije koja, kao što i sami znate, godinama ruši sve jedinstveno u Gradu Mostaru i nedozvoljava integraciju paralelnih stuktura u gradu.
Posebno smo iznenađeni što sada naglašavate broj birača u pojedinim izbornim jedinicima, koji se zasigurno znatnije nije izmijenio u odnosu na 2004. godinu, kada je visoki predstavnik i donio Statut i imao sve raspoložive činjenice na osnovu kojih je i donio takav Statut, te Vas pitamo
zašto sada to naglašavate i znači li to da međunarodna zajednica mijenja svoj dosadašnji stav koji je vodio ka demokratizaciji i ravnopravnosti?
Jednostrano pristajanje na bilo koju stranu, a pogotovo HDZ-a, bez prethodnog sagledavanja svih činjenica i posljedica, smatramo da nije rješenje koje će obezbjediti ravnopravnost i jednakopravnost svih naroda i građana, a pogotovo što je ovakva Odluka Suda jedan narod (Bošnjake ali i sve prave bh.patriote) kao i sve građane koji žele jedinstven Mostar kakav je bio do agresije, stavila u položaj podređenih.
Da li ste se zapitali kakav to Grad žele Mostarci, istinske patriote ovog grada? Zasigurno ne grad u kojem ulice nose nazive fašističkih ideologa, zasigurno ne grad u kojem je sa aspekta sigurnosti rizično navijati za reprezentaciju vlastite države, kao ni grad koji nema nikakve vizije, napretka ni budućnosti i u kojem su na svakom koraku vidljive posljedice ratnih razaranja i etničkog čišćenja….. Ili možda oni pak, žele samo jedinstven i grad ravnopravnih građana u kojem mogu normalno živjeti, hodati i raditi, a kakav baštine upravo potpisnici Mostarske incijative.
Da li ste se zapitali, zbog čega pojedine političke opcije insistiraju samo u Mostaru na primjeni izbornog zakona po sistemu „jedan čovjek, jedan glas? Zašto to isto ne traže na nivou Federacije BiH ili države BiH. Podsjećamo Vas da su prema zadnjem popisu stanovništva iz 1991. godine Bošnjaci činili većinski narod u gradu Mostaru, ali su ratnim dešavanjima, a prije svega projektom etničkog čišćenja, progonom u treće zemlje i zatvaranjem u logore, Bošnjaci svedeni na manjinski narod skoro u svim mjestima Hercegovine.
Vi sada insistirate na nastavku procesa integracije. Mi Vas pitamo integracije čega? Da li je to integracija istočnog u zapadni Mostar, stvaranje cjelovitog Mostara po željama HDZ-a, a ne jedinstvenog Mostara kakvog smo željeli i kakvog još želimo. Pristali smo i 2004.godine, kao i bezbroj puta ranije, davali ustupke i prihvatali tzv. rješenja nadajući se i vjerujući u bolje, a sve u cilju vraćanja nam jedinstvenog Mostara.
I na kraju, šta smo dobili! Vjerovali smo Vašem prethodniku koji je nametnuo statut, pod sloganom „Mostar Jedan za sve“, ali ga nismo dobili. Procesi integracije za ovih 8 godina se nisu ni u jednom segmentu ostvarili. HDZ je nastavio svoju politiku, što je potvrđeno i izjavom njegovog predsjednika Dragana Čovića, javljajući se iz citiramo „Mostara, Hrvatskog stolnog grada“.
Podsjećamo, nakon nametanja od Visokog predstavnika „neustavnog statuta“ 2004.godine, HDZ dobija u dva mandata svog gradonačelnika, koji se očito pokazao kao gradonačelnik samo jednog naroda. Koristeći raspoložive instrumente dominacije, zapadni dio Mostara, većinski naseljen hrvatskim stanovništvom se intenzivno gradi. Izgrađuju se kapitalni objekti i to bez usvojenih prostornih planova od strane Gradskog vijeća. Dok istočni dio Mostara, naseljen većinom bošnjačkim stanovništvom, i dalje je sa vidljivim posljedicama ratnih razaranja, te ostaje izoliran od bilo kojeg razvoja. Na sceni je svjesna opstrukcija svega što bi unaprijedilo, izgradilo i obnovilo taj ratom razrušeni dio grad.
Bolno je slušati optužbe, da mi dijelimo Mostar, jer smo mi upravo žrtve podjele Mostara. Živimo u „dva grada sa jednim imenom“, treba li Vas podsjećati da su u Mostaru još uvijek podjeljene sve javne institucije i ustanove, obrazovne, kulturne, sportske, zdravstvene, …
Da sve ustanove u zapadnom Mostaru nose nacionalni predznak i to samo jednog naroda (Hrvatske pošte doo Mostar, Hrvatske telekomunikacije, Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg-Bosna, Hrvatsko narodno kazalište, Hrvatski športski klub Zrinjski, Hrvatski dom kulture itd.
Mi, koji smo prognani od ostvarivanja osnovnih ljudskih prava u vlastitom gradu, nastavili smo vjerovati i raditi na opstanku Mostara, kao simbola multikulturalnosti, suživota i zajedništva, a što
je nekada i bio. Nismo i nećemo dozvoliti uništenje simbola ovoga grada (Stari most, Fudbalski klub „Velež“, Univerzitet „Džemal Bijedić“, Narodno pozorište, Mostarsku lastu, Šantićevu Eminu, simbole antifašizma – partizansko spomen groblje itd.)
Uvjereni smo, da ćete uvažavati principe ravnopravnosti, osnovnih ljudskih prava i sloboda, kao i istinske demokratije na čijim temeljima počiva Evropa i Evropski principi o jednakopravnosti i pravičnosti, a ne donositi odluke na principima demokratije „jedan čovjek jedan glas“ koja će legalizirati etničko čišćenja.
Tražimo, u ime svih građana Mostara koji žele i vide Mostar, kao grad ravnopravnih i jednakih građana, u ime svih protjeranih, zlostavljanih i nevino ubijenih, da ne dozvolite legalizaciju etničkog čišćenja u Mostaru i dominaciju bilo kojeg naroda nad drugim.
Borba za jednakost i ravnopravnost građana Mostara, kao za BiH, za nas je trajna kategorija, na koju nas obavezuje budućnost nas i narednih generacija, kao i žrtva onih koji su svoje živote dali za BiH i Mostar.
Stoga Vas pozivamo da se u potpunosti uključite u rješavanje pitanja Mostara do iznalaska rješenja, koje neće biti na štetu ni jednog naroda, niti građanina ovog grada.
U ime Mostarske incijative za jednakost i ravnopravnost građana
g-din Faruk Ćupina
Dostaviti n/z predsjednicima političkih stranaka:
Stranka demokratske akcije, g-din Sulejman Tihić
Socijaldemokratska partija, g-din Zlatko Lagumdžija
Savez za bolju budućnost, g-din Fahrudin Radončić