Lista svjetskog naslijeđa trenutno uključuje 936 dobra locirana u 153 države članice, od ukupno 188 država članica UNESCO-a. Listom je obuhvaćeno 725 kulturnih, 183 prirodne i 28 mješovitih cjelina. Iz naše zamlje na listi svjetske baštine nalaze se Stari most i Stari grad u Mostaru te most Mehmed-paše Sokolovića u Višegradu.
Na osnovu prijedloga ICOMOS-a (Inernational Council on Monuments and Sites – Međunarodni savjeta za spomenike i cjeline) UNESCO je 1982. godine odredio 18. april za Međunarodni dan spomenika i spomeničkih cjelina. Svake godine ovaj dan se obilježava određenom temom. Za ovu godinu tema je "Svjetska baština". Na Generalnoj konferenciji UNESCO-a 1972. godine usvojena Konvencija o svjetskom kulturnom i prirodnom naslijeđu. Konvencija je zasnovana na uvjerenju da postoje dobra čije značenje i vrijednosti prevazilaze granice zemlje u kojoj se ta dobra nalaze, a čiji bi gubitak ili oštećenja predstavljali osiromašenje čitavog čovječanstva Konvencija je ratifikovana u 188 država.
Od 1972. godine kada je usvojena Konvencija za zaštitu svjetske kulturne i prirodne baštine, do danas na UNESCO istu svjetske baštine je upisano ukupno 936 dobara (725 kulturnih, 183 prirodnih i 28 mješovitih). U skladu sa ovom konvencijom, upisana dobra predstavljaju dio svjetske baštine sa izuzetnom univerzalnom vrijednošću.
Upisana dobra iz Bosne i Hercegovine na UNESCO-ovoj Listi svjetske baštine su most Mehmed-paše Sokolovića u Višegradu i područje Starog mosta i starog grada Mostara.
Pored toga na tentativnoj listi dobara, koje zemlja može nominovati u narednom periodu, nalazi se još devet dobara iz BiH. Tentativna ili privremena lista (lista potencijalnih dobara) predstavlja inventar dobara koja se nalaze na teritoriji države, a ona ih smatra pogodnim za upis na Listu svjetske baštine UNESCO-a. Države članice u svoje Tentativne liste uključuju ona dobra koja smatraju kulturnom i/ili prirodnom baštinom od izuzetne univerzalne vrijednosti i koja namjeravaju da nominuju tokom narednih godina. Nominacije za Listu svjetske baštine se ne razmatraju ukoliko se nominovano dobro već ne nalazi na Tentativnoj listi države. Dobra iz BiH koja se trenutno nalaze na Tentativnoj listi:
Prirodno graditeljska cjelina Jajca
Sarajevo – jedinstveni simbol univerzalne multikulturalnosti – trajno otvoreni grad
Stećci – srednjevijekovni nadgrobni spomenici
Istorijsko urbano područje Počitelj
Prirodno i urbano područje Blagaj
Prirodno i istorijsko područje Blidinje
Prirodno i istorijsko područje Stolac
Spomenik prirode pećina Vjetrenica s arhitektonskom cjelinom sela Zavala
Pećina Vjetrenica
World Heritage List UNESCO:
Old Bridge Area of the Old City of Mostar
Mehmed Paša Sokolović Bridge in Višegrad
Tentative Lists UNESCO:
The natural and architectural ensemble of Jajce,
Sarajevo – unique symbol of universal multiculture – continual open city,
Stećak – Mediaeval Tomstones,
The hidtoric urban site of Počitelj,
The natural and architectural ensemble of Blagaj,
The natural and architectural ensembele of Blidinje,
The natural and architectural ensemble of Stolac,
Vjetrenica cave