Možda niste znali!

   

Ukrasne biljke u vašem domu

 

Plijene ljepotom, ali su otrovne

 

Mnoge ukrasne biljke, čijoj se ljepoti i mirisu divimo, vrlo su otrovne. Budući da su čest ukras u domu, dobro bi bilo da znamo koliko su opasne

 

Ciklama je višegodišnja biljka sa mirišljavim i krupnim cvjetovima ko ji mogu biti različitih

boja. U cijelosti je otrovna, ali najopasniji je korijen, jer u svom sastavu ima saponine. Ukoliko dođe u kontakt sa čovjekom, može da izazove brzu i jaku dijareju. Dokazano je i ljekovito svojstvo u liječenju skleroze i zujanja u ušima kod starijih ljudi.

 

Zumbul je stigao sa Orijenta, vjesnik je proljeća, predivno miriše, a cvjetovi su plave, ružičaste ili bijele boje. Iako svojom ljepotom plijeni, trebalo bi sa njim rukovati oprezno jer je u cijelosti otrovan i kod osetljivih osoba može da izazove alergije.

 

Kantarion zbog brojnih ljekovitih svojstava od davnina se koristi u medicinske svrhe. Međutim, u posljednje vrijeme ljekari upozoravaju na toksično dejstvo njegovih sastojaka, koji mogu da izazovu zapaljenje kože (dermatitis) i kod ljudi i kod životinja, ukoliko se unese u organizam.

 

Šimšir je žbun, odnosno nisko drvo, ali se koris ti kao narodni lijek protiv žutice, reumatizma i  nekih kožnih oboljenja, bolesti žučnog mehura, kamena u bubregu, i najnovija saznanja pokazuju da bi ga trebalo izbjegavati. Posjeduje u većoj količini alkaloid buksin i njegove derivate, koji su otrovni, a zabilježeni su i smrtni slučajevi zbog nestručnog korištenja.

 

Bršljan sadrži otrovnu materiju hederin, koja u malim količinama širi, a u većim skuplja krvne sudove i usporava rad srca. Ukoliko se to dogodi, potrebna je brza reakcija i ispiranje želuca.

 

Oslobođenje, 19.04.12

Komentariši