Prva fotografija napravljena je 1826. godine

Iz istorije fotografije

Prva fotografija napravljena je 1826. godine

U muzeju „Reiss-Engelhorn“ u Mannheimu u Njemačkoj izložena je prva fotografija na svijetu, pod nazivom „Pogled sa prozora u Le Grasu“. Fotografiju je napravio Francuz Joseph Nicéphore Niépce daleke 1826. godine.

sićušnom rupom u sredini, ali tek je Ibn-al-Haytham (965.-1040.), naučnik iz Perzije, svojim istraživanjima na polju optike omogućio stvaranje prve „camere obscure”, koja je bila prototip današnjeg modernog fotoaparata. Taj rani model kamere koristio se vrlo rijetko, ali je bio važan korak u daljem razvoju fotoaparata.

Najranija poznata fotografija (1825.)

Najraniju, preživjelu heliografsku gravuru, za koju se zna, izradio je francuski izumitelj Joseph Nicéphore Niépce 1825. godine, heliografskim procesom. Sadržaj fotografije je slika flamanske gravure iz 17.vijeka, a prikazuje čovjeka koji vodi konja.

Prva fotografija – „Pogled s prozora u Le Grasu” (oko 1826.)

Prvu trajnu fotografiju napravio je, takođe, Niépce 1822. godine, ali je ona kasnije slučajno uništena. Fotografije je izrađivao na poliranoj ploči od kalaja, premazanoj derivatom nafte, bitumenom. „Pogled s prozor u Le Grasu” je prva, uspjela, trajna fotografija, a nastala je 1826. u Saint-Loup-de-Varennesu. Niépce ju je „uhvatio” pomoću camere obscure, fokusirane na bitumensku plohu veličine 20 x 25 cm. Tokom 8.satne ekspozicije, koliko mu je trebalo za prvo  fotografisanje, svjetlost je obasjala zgrade s obe strane fotografije, tako da se vide sjenke sa obe strane fotografije. Fotografija je ostala trajna sve do danas.

Prva fotografija čovjeka – „Boulevard Du Temple” (Pariz, 1838.)

„Boulevard Du Temple” djelo je Louisa Daguerrea iz kasne 1838. godine, a predstavlja prvu fotografiju öovjeka. Na fotografiji je zapravo prikazana gradska vreva jedne ulice, a zbog ekspozicije, koja je trajala preko 10 minuta, ništa što se previše kretalo nije ostalo zabilježeno. Jedina je iznimka čovjek u donjem lijevom uglu, kome je čistač cipela čistio cipele, a pošto je stajao na mjestu dovoljno dugo, ostao je zabilježen na snimku.

„Prva svjetlosna slika” i prvi portret čovjeka (1839.)

Robert Cornelius, autoportret, 1839. godine. Fotografija je izrađena procesom dagerotipije, koji je pronađen 1839. godine, u kome se koristi srebrom presvučena bakrena pločica. Na zadnjoj strani piše „Prva svjetlosna slika ikada snimljena”. Ovaj autoportret je na taj način postao prvi fotografski portret čovjeka.

Fotografska kola Rogera Fentona (1855.)

Roger Fenton (1819.-1869.) je bio jedan od pionira britanske fotografije i jedan od prvih ratnih fotografa. Izdavač Thomas Agnew. šalje ga  1855. godine u Krimski rat, kako bi mu otuda donio fotografije trupa. Na ratište se zaputio s velikim kolima punim opreme, u pratnji asistenta Marcusa Sparlinga i jednog sluge. Uprkos visokim temperaturama, lomu nekoliko rebara i koleri, od koje je usput obolio, uspio je napraviti preko 350 upotrebljivih negativa velikog formata. Nedugo nakon toga, 312 fotografije prikazano je na velikoj izložbi u Londonu.

Fotografija prvog fotografskog studija (1893.)

Odličan primjerak fotografije, na kojoj se vidi kako fotograf fotografiše sam sebe.

Prva fotografija u boji (1861.)

Iako je kolor fotografija bila područje istraživanja i eksperimentisanja i u 19.vijeku, prvi pokušaji rezultirali su samo privremeno projektovanim slikama, a ne konkretnim i trajnim slikama u boji. Sve do 1870. godine, raspoložive emulzije nisu bile osjetljive na crveno i zeleno svjetlo. Prvu fotografiju u boji, aditivnu projektovanu sliku tartanske mašne, napravio je 1861. godine škotski fizičar James Clark Maxwell.

Prva digitalna skenirana fotografija (1957.)

Prvi digitalni skener bio je nalik bubnju. Izradio ga je stručni tim, predvođen Russellom Kirschom iz US National Bureau of Standards. Na prvoj ikad skeniranoj fotografiji, prikazan je Kirschov tromjesečni sin, Walden. Fotografija je kvadratna, širine 5 cm, a crno-bijela skenirana slika imala je rezoluciju od 176 piksela po stranici. Tehnički gledano, ovo je prva digitalna fotografija. Tek u današnje vrijeme digitalni fotoaparati polako dolaze na nivo nekadašnjih analognih fotoaparata.

Smail Špago

NovaSloboda.ba

Komentariši