Moj roditelj, moj špijun

Roditelji na Facebooku

Moj roditelj, moj špijun

Veliki broj roditelja su prijatelji sa svojom djecom na Facebooku. Uostalom, ne zbog toga što hoće da budu cool, ili da su u trendu, nego da bi tako mogli kontrolisati svoju djecu. A time postižu upravo suprotan efekat.

Moglo bi se pomisliti: mama i tata su na Facebooku, jer se još osjećaju tako mladi i opušteni. Ali ne, roditelji su tu da bi špijunirali vlastitu djecu. Skoro polovina američkih roditelja samo su zbog toga uključeni u socijalne mreže na internetu, jer žele znati šta to tamo rade njihova djeca. I najveći broj od njih, skoro 43 procenta, svakodnevno povire na stranicu njihovog djeteta,  kako bi utvrdili da li sve ide normalnim tokom.

Ovo su podaci koje je utvrdila studija „Education database online“ u SAD. Nikoga više ne čudi što u međuvremenu čak 72 procenta majki imaju konto na facebooku, a 2010. godine tamo ih je bilo manje od 50 procenata.

 

Ali, i djeca su u međuvremenu nadošla, kako da se odbrane od padobranskih upada roditelja, čak 80 procenata djece tvrdi da su postavili ograničenja pristupa vlastitom kontu, kako protiv roditelja, tako i protiv neljubaznih posjetilaca. S druge strane, 72 procenta (po nekima je to čak i 92 procenta) radoznalih roditelja su se sprijateljili sa svojom djecom na Facebooku, kako bi  im bio olakšan pristup njihovom kontu.

Nadzor ili ne? Čini se da je to pitanje svih pitanja. Postalo je  sasvim je normalno da prvo roditelji pomognu svom djetetu da otvori konto na facebooku i da se kod njih odmah unesu kao prijetelji. Mada po pravilima Facebooka, pristup imaju samo oni stariji od 13 godina, mnoga djeca, mlađa i koju godinu, već se nalaze tamo, procjenjuje se da ih je samo u Americi oko 17,5 miliona, a njihov broj se stalno povećava. Kontrola je zbog toga vrlo poželjna, pogotovo radi dobra djece, jer socijalnim mrežama kruže kojekavi tipovi, koji traže žrtve baš među mlađom djecom, kako bi ih zaveli i doveli u opasnost.

Današnji roditelji doživljavaju to kao svijet, u kome se njihova djeca nalaze u stalnoj opsanosti, kao svijet u kome čak jedan ministar SAD na You Tube daje uputstvo kako se dječja soba i kompjuter mogu najefikasnije istražiti i zaštititi, kao jedan svijet u kome software firme nude specijalne spyware, pomoću kojih se na Facebook konto djece usprkos svim mogućim ograničenjima ipak može prodrijeti.

Sigurno, najčešće se radi o kontroli mlađe djece. Ali, kontrola ne prestaje sama po sebi kad djete pođe u srednju školu, ili čak na fakultet. Oni bivaju i dalje nadzirani. Koje to dijete može reći svom roditelju, da sa 16 godina ne želi više biti sa njim prijatelj na Facebooku. Samim tim, već izaziva jednu generalnu sumnju, jer će roditelj sigurno upitati, u čemu je problem, računajući na grižu savjesti kod djece, okrivljujući ih unaprijed. Nije čudo što se roditelji pojave na Facebooku, kad, tad.

Briga oko potpune sigurnosti djece pri tome može uništiti ono što je najvažnije u tom odnosu, a to je povjerenje. I prije je bilo slučajeva da su majke tajno čitale dnevnike svojih kćerki, i u momentu kad bi otkrile nešto, našle bi se pred dilemom, da li djetetu to reći, a da se pri tome ne izgubi povjerenje.

U digitalnom svijetu, to može biti još lošije. Skoro pola milona djece ispod 18 godina  u Americi, u jednoj anketi utvrdili su, da su im roditelji ukrali online  identitet, što se tumači kao svojevrsna prevara unutar familije, kako je to šokirano formulisao jedan internet analitičar.

(izvor:SDZ)

Priredio: Smail Špago

NovaSloboda.ba

Komentariši