Tragedija kod obaranja svjetskog rekorda
Prilikom ovakvih skokova, padobranci skaču sa visine 5.400 metra, lete brzinom od oko 190 kilometara na sat, a sam skok, od iskakanja iz aviona, do otvaranja padobrana, traje 80 sekundi. U tom vremenu, skakači se skupljaju u grupu, prave dogovorenu figuru, i nakon nekoliko sekundi odvajaju se, kako bi mogli otvoriti svoje padobrane i bezbjedno doskočiti na zemlju. U izvođenju skokova učestvovalo je deset aviona. Naravno, sa tako velikim brojem skakača, potrebna je i velika koncentracija svakog učesnika, te pecizno izvođenje svih dogovorenih poteza, što je veliki izazov za svakog učesnika.
Nekoliko dana prije glavnog skoka, učesnici su zajednički trenirali, izvodili skokove u manjim graupama i dogovarali poteze. Sve mjere bezbjednosti bile su preduzete, a pošto se radi o veoma opasnom sportu, ništa se ne prepušta slučaju, niti radi na brzinu, kazali su organizatori nakon tragedije.
Koliko je ovaj sport opasan, kazuje podatak da su prilikom pokušaja obaranja rekorda u decembru prošle godine poginula dvojica padobranaca, koji su se sudarli, kada se grupa nakon izvedene figure rastala u vazduhu. Tom prilikom je utvrđeno da se radilo o nesretnom slučaju.
Unesrećana skakačica, Diana Paris, bila je vrlo iskusna padobranka. Za života je padobranom skočila čak 1500 puta, a ovog puta imala je neispravan padobran, koji se nije otvorio na vrijeme, a onda, nažalost, nije više imala vremena za otvaranje pomoćnog padobrana, barem tako pišu mediji.
I pored toga što se radi o jednom vrlo opasnom sportu, i pored nesreća koje ga prate, padobranci su, nakon ovog poslijednjeg, nesretnog pokušaja, odmah obećali da će u čast poginule kolegice ponovo pokušati oboriti rekord.
Smail Špago
NovaSloboda.b