Slike grada Mostara prije 100 godina
Doduše, još jednom nakon toga, prestolonasljednik je proputovao kroz mostarsku željezničku stanicu, ali tada ležeći u mrtvačkom sanduku. Voz je tada samo protutnjao kroz Mostar na putu do mora, gdje su ga ukrcali na brod za Trst i dalje za Beč, gdje će ga dočekati brojni građani na zadnjem ispraćaju.
Nije prošlo ni dva mjeseca nakon atentata, a nastala je sveopšta evropska klaonica. Ratni period obilježava boravak vojske u Mostaru i njihov odlazak prema linijama fronti. Mnogi naši momci su toga vremena služili vojni rok u okviru Austrougarske monarhije i borili se za Cara i Kralja, ginuli na bojištima Tirola, Györa, Besarabije, pa sve do Dnjepra. Mnogi se s ovih fronti nikad nisu vratili. Posebno je zabilježen veliki broj poginulih vojnika iz tadašnjih Bosanskih regimenti na Soškom frontu u Italiji, gdje i danas postoje spomenici poginulim vojnicima iz Bosne i Hercegovine.
Dolazak prestolonasljednika Ferdinanda u Mostar, 26. juna 1914. godine, kao da je naznačio zastoj u razvoja grada Mostara, koji je do tog trenutka išao uzlaznom linijom. Rat i prekidanje vrlo važnih investicijskih tokova, zaustavio je razvoj, i na tom nivou Mostar je ostao sve do završetka Drugog svjetskog rata.
Godina 1914. na svojevrstan način mogla bi biti godina početka povlačenja crte ispod vladavine Austrougarske u našim krajevima, iako je ona zvanično bila prisutna sve do završetka Prvog svjetskog rata.
(Kraj)
(fotosi: Österreichisches Staatsarchiv)
Ismail Braco Čampara / Tibor Vrančić / Smail Špago