Blamaža

FIFA Nr. 19 – FIFA Nr. 140 1:2 (1:1)*
(09.09.2014)
Neugodan poraz na startu kvalifikacija
Najradije bi ovu utakmicu odmah zaboravili, ali sjeticemo je se, tamo negdje u novembru 2015. godine, kad se odigra zadnje kolo kvalifikacija za EURO 2016.

(*FIFA ranglista od 14. augusta 2014.)

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je od Kipra s 2:1 u prvom susretu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo u Francuskoj 2016. godine.
Pred sami početak utakmice bh. navijači su dugotrajnim aplauzom pozdravili zeničke rudare, koji su prije dva dana spašeni u teškoj nesreći u rudniku „Raspotočje“.
Utakmica je počela minutom šutnje za pet  rudara koji su u navedenoj nesreći izgubili živote, a prvih pet minuta utakmice proteklo je bez navijanja.
Nakon početnog ispitivanja snaga, pogodak za BiH postigao je Ibišević u 6. minutu, a nedugo zatim, odličnim šutem zaprijetio je Džeko.
Reprezentativci Kipra uglavnom su branili svoj gol, a prilike za poravnanje tražili su iz kontranapada i prekida.
U 14. minutu odlično je šutirao Prcić, ali njegov šut brani Giorgallides.
Kipar je u 29. minutu imao dobru priliku za postizanje gola iz slobodnog udarca, ali Begović je bio na visini zadatka.
BiH je u pred sami završetak prvog poluvremena dva puta zaprijetila iz kornera preko Džeke, ali rezultat se nije promjenio.
Kada je izgledalo da će poluvrijeme završiti s 1:0 za BiH, gol za gostujuću reprezentaciju postigao je Christofi nakon odličnog ubačaja Aloneftisa.
Prvu ozbiljniju šansu u drugom poluvremenu imao je Džeko, koji je šutirao glavom pored gola nakon Pjanićevog ubačaja iz kornera.
Bh. fudbaleri su napadali, ali pravih prilika za postizanje gola nisu imali.
S druge strane, Kipar je poluvrijeme započeo ofanzivnije u odnosu na prvi dio utakmice, te je u nekoliko navrata ozbiljno zaprijetio kontranapadima.
U 62. minutu umjesto Prcića u igru je ušao Hajrović, a Medunjanin umjesto Sušića.
Osam minuta kasnije odlično je šutirao Bešić ali lopta je otišla iznad gola.
Kipar je došao do svog drugog gola u 73. minutu, a strijelac je ponovo bio Christofi.
Najbolju šansu za izjednačenje u 82. minutu imao je Bešić, međutim njegov šut pogađa prečku.
Minut isteka regularnog dijela utakmice za reprezentaciju BiH dosuđen je penal koji je izveo Pjanić, ali njegov udarac brani Giorgallides.
Do ja nije bilo promjene rezultata. Kipar je ostvario važnu gostujuću pobjedu.