Šesti dan jula je Svjetski dan poljubaca – najljepši izraz intimnosti i prisnosti među ljudima.
Dan poljubaca počeo se obilježavati u Velikoj Britaniji kao neslužbeni praznik, a zadnjih se nekoliko godina obilježava u cijelom svijetu.
Poljupci imaju svoju nauku – filematologiju, a ovdje nekoliko zanimljivih činjenica o ljubljenju i poljupcima.
Za poljubac u obraz učestvuju samo dva facijalna mišića dok se za vrući, "francuski" poljubac uključe čak 34 mišića lica, a ljubeći se na francuski možete da izgubite po 5 kalorija svakih nekoliko sekundi.
Tokom poljupca u tijelu se otpušta hormon sreće – oksitocin i endorfini zbog čega se nakon ljubljenja osjećamo poletno i zadovoljno.
Studija objavljena u časopisu Microbiome potvrđuje da se tokom svakog poljupca izmijeni oko 80 miliona različitih mikroba, što je 77 hiljada više mikroba nego što se može naći u javnom toaletu. Ali razmjena tih mikroba pomaže osobama da ojačaju imunitet i bore se protiv bolesti.
Na ljubljenje prosječno potrošimo 15 dana tokom života.
Najduži poljubac na svijetu prema Guinisovoj knjizi rekorda trajao je 58 sati, 35 minuta i 58 sekundi.
Ljubljenje produžuje životni vijek. Istraživanja su pokazala da muškarci koji svaki dan poljube svoju partnerku barem jednom, u prosjeku žive i do pet godina duže.
Jedine životinje koje se ljube u usta su šimpanze, orangutani i mačke.
Strah od poljupca i ljubljenja se naziva filematofobija.
37% muškaraca drže oči otvorenima dok se ljube, dok se 97% žena ljubi zatvorenih očiju.
Rimljani su ljubljenje svrstali u tri kategorije: Osculum – poljubac u obraz, Basium – poljubac u usta i Savolium – poljubac sa jezikom.
Ljubljenje tokom svadbene ceremonije može se zahvaliti na drevnom rimskom tradicijom, gdje je poljubac korišten kao neka vrsta potpisanog ugovora između dvoje ljudi
Prvi “filmski” poljubac snimila je kompanija Edison 1896. Naslovljen “The May Irwin-John C. Rice Kiss” , film je trajao trideset sekundi i sve vrijeme se prikazivao krupni plan poljupca muškarca i žene.
(style)